Co je lepší, vana nebo sprcha?

Věčným problémem každého, kdo se rozhodne pro rekonstrukci koupelny, je zda zvolit vanu, nebo investovat do sprchového koutu. Pokusíme se Vám problém s tím související přiblížit. Často se stává, že každý z manželů, partnerů nebo rodinných příslušníků má své preference a je těžké najít dobrý kompromis. Výhodou sprchových koutů je, že se v nich můžete rychle umýt a jít třeba do práce. Obecně je sprchový kout určen lidem, kteří žijí na cestách nebo spěchají. To nelze nijak zpochybnit. Proč tedy zákazníci sní o vaně, i když mají sprchu? Vana je ztotožňována s relaxací, chvilkou pro sebe a trochou odpočinku. Za prvé, co člověku se sprchou chybí, je možnost pohodlně si lehnout a číst například knihu nebo popíjet u zapálených svíček Vaše oblíbené víno. Existují však doplňky v podobě rozkládacího sedátka do sprchy. Umožňují Vám nestát ve sprše pořád, to však ale není totéž. Přiznáváme se, že sami jsme se sprchou začínali a dlouho snili o vaně. Podařilo se nám to však, až když jsme se přestěhovali do nového domu. V případě vícečlenné rodiny může být čas na koupel značně omezený. Přesto se podle nás nikde nedá tak relaxovat jako právě ve vaně. Výhody van jsem již docela dobře popsal v předchozím článku. Jaké jsou však náklady na vanu oproti sprchovému koutu ? Je příprava koupelny na vanu hodně odlišná od přípravy na sprchu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět níže.

 

NÁKLADY

Cena sprchového koutu se může mírně lišit od ceny volně stojící nebo vestavné vany, ale ne vždy. Existují různé typy sprchových koutů a jak už to u van bývá, různé cenové hladiny. Nejlevnější (ale i nejhorší kvalita) budou vždy tržní produkty připravené pro masový prodej. Z tohoto pravidla mohou existovat výjimky, ale než se rozhodnete, dvakrát si to rozmyslete. Výrobky v takových prodejnách se vyznačují vysokou rotací, takže pokud si dnes koupíte sprchový kout, náhradní díly na ni po nějaké době neseženete. Co se může ve sprchových koutech nejvíce opotřebovat? Kolečka, která jsou na posuvných dveřích spolu s panty. Někdy se ulomí i rukojeti a madla. Snažte se vyhnout nejlevnějším produktům, protože po krátké době Vás určitě bude čekat další výměna. Pak to budou nejen náklady na samotný sprchový kout, ale budete také muset připočítat náklady na specialistu, který bude muset provést tuto výměnu. Doporučuji vyhledat firmu, která je na trhu již delší dobu. To zaručí, že v případě problému za pár let stejně dostanete Vaši rozbitou kliku nebo budeme moci rozbitý skleněný prvek za příplatek vyměnit. Nejčastěji výstavu takových firem najdete v koupelnových showroomech.

Existují různé typy sprchových koutů. Existují tzv. walk-ins, tedy kouty, které se montují přímo na podlahu.  Často se skládají z jedné nebo dvou tabulí skla bez pohyblivých dveří. V případě takových koutů odpadají náklady na brouzdaliště, ale přidávají se další. Musíte správně připravit podlahu a nainstalovat lineární odtok, který bude odvádět vodu z koutu. Navíc jsou zde náklady na hydroizolační rohož (pokud není součástí objednávky) a tekutou fólii. V případě takových koutů musíte pamatovat i na udržování vhodného sklonu. Voda by měla volně odtékat do odpadu a nepřelévat se po koupelně. Pamatujte, že takový kout není uzavřený. Náklady na samotný kout je často nižší - dokonce od 6 000,- Kč, ale jsou zde také náklady na dlaždice, lepidlo, specialistu, hydroizolaci (od 500,- do 1000,- Kč) a hydroizolační rohož (od asi 250,- do 500,- Kč) a samotný lineární odtok. Uváděné ceny jsou pouze zhruba uváděny. Nejlevnější odtoky od cca 1000,- Kč. K dispozici jsou také desky připravené k výstavbě s profilovaným sklonem a liniovým odtokem. Cena je zde rozhodně vyšší. Existují i ​​kouty s posuvnými dveřmi na válečcích, které jsou rozhodně levnější. Válečky se ale časem opotřebují, na což je potřeba pamatovat. Pokud se rozhodnete pro takové provedení, hledáte dvojité válečky s ložisky. Také by bylo nejlepší, kdyby byly dveře odnímatelné pomocí tlačítka. Takový kout od dobré společnosti bude stát asi zhruba od 9500,- do 16000,- Kč, někdy i o dost více. Tímto způsobem budete moci vyjmout dvířka a důkladně je vyčistit. Na trhu jsou také kouty s dveřmi, které se otevírají na pantech v jedné rovině se sklem.

Je to dobré řešení z hlediska čistoty. S největší pravděpodobností však bude také dražší. Existují také různé varianty koutů s brouzdalištěm, nebo bez něj. Pamatujte, že brouzdaliště se většinou platí dodatečně spolu se sifonem. Jeho výška musí být také přizpůsobena výšce místnosti a výšce sprchového koutu. Cenové relace jsou zde různé. Ty nejlevnější se dají sehnat asi od 5000,- Kč, ale hezčí z konglomerátu mohou stát i kolem 10 000,- Kč. Samozřejmě je třeba počítat i s tím, že velký význam bude mít velikost v případě ceny. Více zaplatíte za velkou kabinu a brouzdaliště. Standardní je cca 90 cm. Na trhu najdete velikosti od 75 cm. Takhle malou kabinu však nedoporučuji, pokud nejste opravdu hubení. Snadno najdete velikosti 120 až 150 cm nebo i větší, určené do velkých koupelen. Na závěr výčtu se sluší zmínit jako kuriozitu skládací kabiny. Tento typ řešení při absenci sprchové vaničky ušetří místo v koupelně. Jedna nebo obě stěny se skládají jako zástěna až ke stěně. To Vám umožní zcela složit kabinu ke stěně, když ji nepoužíváte. Výrazně také zvyšuje užitný prostor koupelny. Nevýhodou tohoto řešení je, že při absenci soklové lišty musí být spád k vpusti proveden dokonale. V takové vodní kabině není co zastavit, než se dostanete do koupelny. Dveře kabiny musí být také dokonale namontovány a vyrovnány, aby se správně složily. Nebude od věci využít služby doporučené výrobcem. Obecně nejsou levné, ale často se jejich službami prodlužuje i záruka, takže to stojí za zvážení.

Jak je na tom vana v porovnání se sprchou? Často se ukáže, že může být za podobnou cenu nebo dokonce levnější. U nástěnné vany, která je jedním z nejergonomičtějších a pravděpodobně nejdostupnějších řešení, můžete úspěšně nainstalovat nástěnnou baterii s dlouhým výtokem. Doporučujeme prohlédnout akce, někdy jsou sady van + baterie o poznání levnější. U van je zde jednoznačně předností vzhled. Cena se odvíjí i od velikosti a především provedení. Za efektivní neobyčejné tvary si samozřejmě připlatíte. Zde však doporučuji akrylátové vany, které budou stát jistě méně než jejich protějšky z keramiky nebo tzv. litého mramoru. Velkou designovou volně stojící akrylátovou vanu o rozměru 200 x 80 cm s opěradlem seženete na našem e-shopu za velmi příjemnou cenu. Často také najdete retro vany stojící na nožičkách. Často je však také nutné zakoupit vhodný chromový nebo měděný drenážní systém. Takový set často stojí několik set korun. Navíc mějte na paměti, že taková vana bude mít tyto prvky velmi dobře viditelné.

Samozřejmě, jak v případě sprchového koutu, tak vany, je to také cena baterie. Ale záleží také na provedení a možnostech.

 

LEHKOST A NÁROČNOST INSTALACE

Zde bude zdaleka nejjednodušším řešením volně stojící vana. Není nutná žádná složitá montáž. Odtok stačí připravit v podlaze tak, aby byl v plášti umístěn pod vanou. Nejlepší je také nedělat odtok přímo pod odtok vany, ale o kousek dál. Pokud má jít o typickou volně stojící vanu, musíte samozřejmě pod volně stojící baterii vyrobit i potrubí s teplou a studenou vodou v podlaze. Před tímto krokem se vyplatí mít baterii a vanu na místě, protože každý výrobce uvádí v návodu rozteče trubek a hloubku jejich zapuštění, což specialistovi rozhodně usnadní přípravu. Vanu bychom samozřejmě měli umístit na vydlážděnou a rovnou podlahu. Vyplatí se postupovat podle pokynů, protože Vám to umožní ušetřit zbytečné výdaje a ztracený čas. Po připojení vany byste měli provést tzv. zkoušku těsnosti spojů, tedy vanu částečně napustit vodou a nechat cca 12 hod. Pokud je vše pevně nainstalováno, můžete začít silikonovat. Mnoho zákazníků se ptá, zda je potřeba vany zespodu silikonovat. Ano, je to dobré řešení, protože pod takovou silikonovou vanu nebude zatékat voda. Nehromadí se tam ani nečistoty. Silikónování vany má zvláštní význam v případě nástěnné vany nebo, jak někteří říkají, nástěnné vany. Zde je nezbytným krokem vanu v místě napojení se stěnou zasilikonovat, aby voda nestékala za vanu dolů. Pokud jste se rozhodli pro nástěnnou baterii, pamatujte, že profesionál vám připraví trubku s vodou na správném místě na zdi. Nejlepší je, když jsou trubky vyvedené na stěně víceméně uprostřed vany ve výšce nad 60 cm (nejlépe cca o 10 cm více).

Ptáte se proč? Volně stojící nástěnná vana má v nejnižší části výšku 58-60 cm. Jde o místo, kde vstupujeme do vany. Pokud byste potrubí vedli pod tuto výšku, rychle byste si uvědomili, že instalace se musí předělat. V případě již položených dlaždic Vám to bude generovat další náklady, ztrátu času a pravděpodobně i hádky s odborníkem. Vyplatí se vědět, že pokud chcete vanu lodního typu nebo vanu s opěradlem, vyplatí se nahlédnout do technického výkresu. Takové vany budou mít v nejnižším bodě cca 60 cm. Pokud se však trubice posunou doleva nebo doprava, může se stát, že baterii již nenainstalujete. Proč o tom píšu? Většina zákazníků z praktických důvodů montuje výrobek jako Braider Restia ke zdi. Jsou však i situace, kdy zákazník chce vanu Purea ve tvaru lodi nebo vanu s opěradlem jako Memoria instalovat těsně ke zdi pomocí baterie s dlouhým výtokem. Zde bude mít velký význam výška výstupu baterie. Probereme ještě jedno téma, a to montáž volně stojící baterie. Pokud máte podlahové vytápění, vyplatí se před instalací vědět, kde se potrubí nachází a informovat o této skutečnosti odborníka, jinak můžete vést k vážnému poškození instalace. Místo instalace vany a baterie je nejlepší naplánovat při instalaci takového topného systému a nejlépe nafotit a dimenzovat potrubí v době jeho instalace. Až se za 20 let změní váš koncept nebo selže podlaha a budete chtít nebo potřebujete zrekonstruovat koupelnu, usnadní vám to Váš další postup.

Co se týče instalace sprchového koutu je zde také potřeba si vše předem naplánovat. Nejdůležitější je vědět, jaký kout chcete nainstalovat a kde. V případě koutu se sprchovým žlabem zapuštěným do dlažby i osazení spádové desky s lineárním odtokem bude nutné podlahu odpovídajícím způsobem připravit. V počáteční fázi budete muset provést potěr a vhodná připojení v podlaze se sifonem nebo klínovým odtokem. V případě montáže koutu je lepší zvolit dobrého specialistu, který dlažbu rovnoměrně položí a prostor sprchového koutu dobře vyrovná. To Vám umožní vyhnout se situacím, jako jsou samootevírací dveře nebo dveře koutu, které se špatně zavírají. Dlaždice uvnitř kabiny musí být také dokonale vyrovnané. O vyčnívající ostré hrany dlaždice byste se nechtěli zachytit nohou. Důležitý je také výběr dlaždic do koutu. V případě podlahy navrhuji zvolit dlažbu, která se snadno čistí, ale není dokonale hladká. Při pádu je mnohem snazší uklouznout a leštěné dlaždice Vám nepomohou udržet rovnováhu. Při plánování montáže je třeba počítat i s montáží sprchy.

Na trhu jsou k dispozici různá řešení. Od podomítkových sprchových setů, pro které budete muset pro vedení instalace bourat do zdi, až po přisazená řešení s vodovodní baterií, která si vyžádají pouze vedení potrubí s vodou ke kohoutku. V případě rozsáhlé zapuštěné instalace musíte pečlivě zvážit, kolik bodů chcete nainstalovat. Je potřeba je sladit s příslušným podomítkovým tělesem, které se bude montovat do zdi. Chceme-li mít dešťovou sprchovou hlavici, sprchovou hlavici a výlevku pro nalévání vody do kbelíku, bude potřeba zvolit tělo baterie s odpovídajícím počtem vývodů vody. Při výběru termostatické baterie věnujte pozornost tomu, zda jsou v koupelně kamna Junkers. Málokdo o tom ví, ale stává se, že tato zařízení spolu špatně spolupracují. Na takové hydraulické průtokové ohřívače musí být uzpůsoben termostatický směšovač. Instalace musí mít také vhodný tlak asi 5 barů. V praxi to vypadá tak, že občas při otočení kohoutkem termostat automaticky otevře maximální přítok teplé vody, takže k nám ve zlomku vteřiny přiteče voda o teplotě nastavené na kohoutku. Kamna, která chtějí tento úkol splnit a ohřát co nejvíce vody, se zapnou na maximální výkon. To má za následek dodávku velkého množství velmi horké vody. To je proti nastavené teplotě nastavené na termostatu. Termostat rychle omezí dodávku teplé vody, což následně způsobí vážné omezení průtoku a vypne kamna. Takové situace mohou také snížit životnost termostatu. Navrhuji tedy předem vybrat správné prvky, aby spolu dobře fungovaly.

Suma sumárum, vany i sprchové kouty mají své příznivce. Pokud si však ceníte především odpočinku a snadné montáže, osobně doporučujeme vanu. Pro nás osobně je to s odstupem času lepší řešení. Rozhodnutí však necháme na Vás.

Doručení zdarma!
Doručení zdarma!
Doručením až k Vám domů
Zavolejte nám
Kontakt
+420 732 388 202
Napište nám
Napište nám
braider.npi@gmail.com
Otevírací doba
Otevírací doba
PO-PÁ 9-16 hod.